środa, 11 listopada 2015

Przystawki z kuchni greckiej


Kuchnia grecka, jak przystało na śródziemnomorską, należy do najzdrowszych na świecie. Jak nietrudno się domyślić, wynika to z tego, że trudno znaleźć w niej żywność wysoko przetworzoną, tłuste czerwone mięso czy inne niezdrowe potrawy. Nie da się ukryć, że jest bardzo prosta, jest niewiele podstawowych składników, z których komponuje się posiłki - szczególnie polecam przystawki, ale nikt nie narzeka na monotonię, gdyż jest wiele sposobów ich wykorzystania. Poza tym to właśnie w tej prostocie tkwią jej wielkie zalety, takie jak łatwość i szybkość przygotowywania posiłków. Poza tym nie wyszukane połączenia, ale wyjątkowo wysoka jakość składników decydują o wybitnych walorach smakowych każdej greckiej potrawy. Prostym przykładem może być popularna sałatka grecka. Jest to sałatka z fetą, oliwkami, pomidorami, ogórkami i innymi dodatkami, często przygotowywana w bardzo wielu krajach i niezwykle popularna. Jednak ci, którzy jedli ją na miejscu, na greckich wyspach, uważają, że prawdziwa sałatka z Grecji  jest nieporównywanie lepsza aniżeli jej substytuty, przygotowywane ze składników niższej jakości bądź na inny sposób w innych krajach.
Wszystkie potrawy kuchni greckiej mogą pochwalić się tym samym - doskonałymi składnikami, świeżymi, wyjątkowo aromatycznymi przyprawami, a także wyjątkowym śródziemnomorskim klimatem.

poniedziałek, 9 listopada 2015

Klasyczna sałatka jarzynowa


Ta sałatka należy do dań najczęściej podawanych na stołach w czasie Wielkanocy. Jednak wielu wiernych zwolenników za bardzo ją lubi, aby spożywać ją tylko raz w roku. Nie jest to sałatka trudna w wykonaniu, ale na pewno jest czasochłonna, zwłaszcza dla niewprawionej ręki. Nie oznacza to jednak, że bezpieczniej będzie z niej zrezygnować. Naprawdę nie warto. Sałatka jarzynowa musi pojawić się w waszym życiu.

Różne są składniki dodawane do tego rodzaju sałatki wielkanocnej. Niektórzy dorzucają kukurydzę i natkę pietruszki. Inni dodają szczypiorek lub inne dodatki, o których mi bliżej nie wiadomo. Jednak ja podam tę, którą robię od lat. I co tu ukrywać tyle samo lat smakuje.

Klasyczne przygotowywanie

Sałatkę jarzynową należy rozpocząć od ugotowania jarzyn. Najlepiej na parze wodnej, wówczas są one jędrne i mają piękny kolor, choć przyznaję, nieco dłużej takie gotowanie trwa. Zatem, gdy macie jeszcze wiele roboty z innymi sałatkami wielkanocnymi, zagotuj warzywa tradycyjnie w wodzie. Pamiętajcie, że wodę po warzywach można użyć po ostygnięciu do podlania kwiatów. Gotujecie 4 marchewki, 4 pietruszki, 6 ziemniaków. Czasem można dodać zamiast pietruszki gotowany seler.

Postarajcie się, aby składniki były podobnej wielkości, wtedy ugotują się równo i nie będzie ryzyka, że sałatka na Wielkanoc będzie za surowa. Wszystkie warzywa pokrójcie w kostkę i wrzućcie do miski. Następnie ugotujcie i ostudźcie 6 jajek, je również pokrójcie w kostkę. Dodajcie do miski groszek konserwowy (1 puszkę). Teraz pokrójcie ogórka kiszonego (około 5 sztuk) także w kostkę. Można dodać jabłko, ale wtedy trzeba bardzo szybko ją zjeść, żeby nie skwaśniała i nie pociemniała. Całość doprawiacie solą, pieprzem i odrobiną musztardy. Dodajcie majonez.

Rada: nie dawajcie majonezu do całości, a jedynie do salaterki, w której jecie sałatkę. Inaczej może się szybciej zepsuć. Przechowujcie ją w chłodnym miejscu.



niedziela, 8 listopada 2015

Przepisy kulinarne. Warto stawiać na sprawdzone


Przepisy na różne potrawy, to tematy poszukiwane przez wielu internautów. Szukając dobrych przepisów odwiedzają różnego rodzaju blogi kulinarne, strony poświęcone gotowaniu, oglądają w sieci internet filmiki, na których przedstawiony jest sposób przygotowania danej potrawy.
Jeśli i my jesteśmy w tej grupie i czytamy przepisy kulinarne, z całą pewnością wiele z nich sprawdzamy. Niestety czasami okazuje się, że dana potrawa nie wyszła. przepis okazał się mało dokładny, niekompletny, dziwny. Takie rzeczy się zdarzają i nie jest to dziwne. Każdy ma inny gust, inny smak. To co dla niektórych jest dobrym przepisem, dzięki któremu powstaje fajna potrawa, dla innych jest czymś mało atrakcyjnym. Aby nie zawodzić się na informacjach z sieci Internet, warto stawiać na przepisy sprawdzone przez innych internautów. Aby przekonać się, czy dany przepis był sprawdzany, warto spojrzeć na komentarze do artykułu z przepisem, czy też komentarze do filmu. Bardzo często już z nich można się dowiedzieć, czy dana potrawa jest dobra, czy nie trzeba w przepisie dokonać zmian. Często można się dowiedzieć o wiele więcej niż z przepisu. Warto więc sprawdzać takie rzeczy i upewniać się, że dany przepis jest receptą na dobrą potrawę.

czwartek, 5 listopada 2015

Kulinaria

Różnego rodzaju przepisy kulinarne towarzyszą nam od wielu setek lat, jedzenie jest jedną z przyjemniejszych i bardziej integralnych części naszego życia, toteż ludzie lubią je sobie umilać poprzez stosowanie coraz to nowszych i wymyślnych przepisów na wyśmienite dania i specjały, od tradycyjnych potraw poczynając na ekstrawaganckich i egzotycznych wymysłach kończąc. W dzisiejszych, zglobalizowanych czasach kuchnie całego świata mieszają się, dzięki czemu każdy człowiek w niemalże każdej części ziemskiego globu może zetknąć się na co dzień z przepisami na dania i potrawy prawie każdej z istniejących współcześnie kultur. Do najbardziej popularnych kuchni aktualnie i niezaprzeczalnie od dość dłuższego już czasu należą kuchnie włoska i chińska. Każdego dnia stykamy się jednak z przepisami zarówno europejskimi, na przykład z kuchni węgierskiej lub rosyjskiej jak i jemy dania angielskie czy choćby francuskie. Na całym świecie również, współcześnie można utożsamiać się z kuchnią kultury amerykańskiej, jak i tradycyjną i nowoczesną. Popularne niemalże wszędzie fast foody znane są od dość dłuższego czasu na całym świecie.

wtorek, 3 listopada 2015

Zapiekanka ziemniaczana z grecką nutą smaku

Jeśli masz ochotę na niebanalne danie, które przypadnie do gustu całej rodzinie, na pewno zainteresuje Cię przepis na potrawę, jaką jest zapiekanka ziemniaczana. Przypadnie ona do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Jedną z jej odmian jest zapiekanka ziemniaczana z dodatkiem cukinii, która przywodzi na myśl aromatyczną kuchnie grecką. Jej prostota oraz wyjątkowy smak są okazją do tego by rozkoszować się kuchnią śródziemnomorską przez cały rok.

Składniki:

• Około 1 kilograma obranych ziemniaków pokrojonych na cienkie plastry

• 4 cukinie oraz 4 czerwone cebule- również pokrojone w plastry

• 6 sztuk pomidorów, które miksuje się aż osiągną konsystencję puree

• Oliwa z oliwek, sól i pieprz do smaku oraz drobno posiekana natka pietruszki.

Piekarnik należy rozgrzać do około 220 stopni. W między czasie do naczynia żaroodpornego układamy pokrojone warzywa. Całość zalewamy pomidorami z oliwą z oliwek, solimy i pieprzymy, a następnie mieszamy oraz dodajemy odrobinę wody. Posypujemy natką pietruszki. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy około 1,5 godziny. Po upływie godziny całość wyciągamy na chwilę z piekarnika, by ją ponownie przemieszać i w razie konieczności dodać wody. Przed podaniem potrawa musi trochę ostygnąć.